Kepçe Kulağı Estetiği Nedri?

Kepçe kulak deformitesi; kulağın baş bölgesiyle yaptığı açının artmış olmasına veya kulağın üst tarafında olması gereken bazı kıvrım ve yapıların tam olarak oluşamaması anlamına gelmektedir. Toplumumuzda ise kepçe kulak; olması gerekenden daha büyük kulağa sahip olan kişiler için kullanılmakta ve yanlış anlaşılmaktadır. Kepçe kulak deformitesindeki asıl sorun kulağın yapısal olarak büyük olması değildir.Gerçek anlamda büyük kulak (macrotia) kepçe kulaktan farklı bir deformasyondur ve ameliyat teknikleri açısından ciddi farklar bulunmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı, dünyada çocukluk çağında yapılan en sık estetik cerrahi ameliyatı özelliğini taşımaktadır. Bunun nedeni kulak gelişiminin okul öncesi çağda % 90 oranında tamamlanmasıdır.Bir başka anlamda kulaklarımızın büyüklüğü 7 yaşından sonra neredeyse sabit kalmaktadır.Dolayısı ile bu yaşlarda yapılan ameliyatlar kulak gelişimi üzerine negatif etki de yaratmamaktadır.

Çocukluk çağı, hepimizin bildiği gibi karşıdaki kişinin fiziksel özellikleri ile en çok ilgilenilen ve yüzüne vurulan bir dönemdir. Kepçe kulağa sahip çocuklar da bu durumdan yoğun şekilde etkilenmekte ve psikolojik travmaya maruz kalmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Dünyada kabul edilen görüş kepçe kulak onarımının okul öncesi çağda tamamlanması gerektiğidir .Dolayısı ile bu ameliyat için tavsiye edilen yaş aralığı 5 ila 7 arası olmaktadır.Bu yaşlarda kulak anatomik olarak gelişimini tamamlamakta ve çocuğun okulda maruz kalabileceği psikolojik travma önlenmiş olmaktadır.Bütün bunların yanında kepçe kulak ameliyatı her yaş döneminde yapılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatları, kulağın tam arka yüzünden yapılan bir kesi ile yapılmakta ve ameliyat sonrası fark edilebilen bir iz bırakmamaktadır. Deformasyonun derecesine göre kıkırdak şekillendirilmesi yapılmakta ve kulak memesine de müdahale etmek mümkün olmaktadır.Ameliyat lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.Küçük çocuklarda genel anestezi tercih edilirken erişkin dönemde lokal anestezi uygun bir yöntem olmaktadır.Ameliyat, 1-1,5 saat kadar sürmektedir.

Sonuçlar kalıcı mıdır ?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulak şekli kalıcı olmaktadır ve eski haline dönmesi mümkün görünmemektedir. Çünkü bu ameliyatta kulak kıkırdağında da şekillendirme yapılmaktadır.

İple kepçe kulak ameliyatı olur mu ?

Son dönemlerde en sık sorulan sorulardan biri. Aslında ip ve askılama yöntemi ile yapılan ameliyatlar uzun dönemden bu yana uygulanmaktadır. Ancak iple kepçe kulak ameliyat tekniği her hasta için uygun bir teknik değildir. Ameliyat öncesi titiz bir muayene yapılarak iple askılama yöntemi uygulanabilecek hastalar dikkatle seçilirse uygulama sonuçlarının çok daha doğal ve kalıcı olduğunu belirtmek isterim. Bu tekniğin en büyük avantajı pansuman ve sargılara gereksinim olmaması ve 10-15 dk süren bir askılama ile kişinin hemen işine dönebilmesidir.

Ameliyattan sonra iz kalır mı ?

Ameliyat kesisi kulak arka yüzünden yapıldığından görülebilen izler olmaz.

Ameliyat Sonrası Sorun Yaşar mıyım?

Her ameliyatta olduğu gibi kepçe kulak onarımından sonra da bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Kanama ve enfeksiyon görülme olasılığı çok düşük olmakla beraber dikkatli olunmalıdır.Görülebilecek diğer komplikasyon ise asimetri yani kulakların simetrik olmaması durumudur. Titiz yapılan bir cerrahi işlem ile bu sorunların üstesinden gelmek mümkündür.

Ameliyat Sonrası Ağrım Olur mu? Sargılar Ne Kadar Kalacak?

Kepçe kulak ameliyatları sonrasında hafif sayılabilecek ağrı ve sızlama görülebilir. Ameliyat sonrası 1. hafta pansuman ve bandajlarlar alınır. Kendiliğinden emilen dikişler kullanıldığında dikiş alma problemi olmaz. İlk hafta ameliyata bağlı şişlik ve kızarıklıklar olabilir fakat bu sorunlar kısa sürede kaybolur. Ameliyat sahasına travmalara karşı korumak için pansumanlar alındıktan sonra tenisçi bandajı takılabilir. Bu bandajın kullanılması zorunlu değil sadece tedbir amaçlıdır.

Sonuç olarak Kepçe Kulak Ameliyatı, yapması kolay, iyileşme süreci sıkıntısız, ve ameliyat sonrası hastaların özgüvenlerini geri kazandıran, psikolojik travma yaşamalarını engelleyen çok değerli bir ameliyattır.

Bu hizmet merkezimizde verilmektedir. Siz de bu hizmetimizden faydalanmak veya aklınızdaki soruları bizimle paylaşmak isterseniz 0(216) 443 33 31 telefon numarasından bizi arayabilir, 0507 485 70 02 Whatsapp numaramızdan bize yazabilir veya yandaki formdan hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Arzu ederseniz Atatürk Mah. Alemdağ Cad. No:14/16 Ümraniye adresimizde de size bir kahve ikram edebiliriz.